Nationaal onderzoek naar mondgezondheid op komst

Mondgezondheid

Er is nog te weinig bekend over de mondgezondheid van mensen in Nederland. Daar willen de beroepsvereniging van tandartsen KNMT, Hogeschool Utrecht en het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) verandering in brengen. Daarom starten ze dit najaar de ‘Meetweken Mondgezondheid’, waarin epidemiologische gegevens worden opgehaald van een zo groot mogelijke groep mensen in Nederland. Ze roepen daarbij de hulp in van alle tandartsen en mondhygiënisten.

Mondgezondheid van 5 patiënten vastleggen

De bedoeling is dat mondzorgverleners dit najaar in een periode van 2 weken de mondgezondheid van 5 van hun patiënten vastleggen. Met de opgehaalde informatie willen de onderzoekers een representatief beeld krijgen van de mondgezondheid van Nederlanders die een mondzorgverlener bezoeken. Daarom is de medewerking van zoveel mogelijk mondzorgverleners nodig.

Op basis van de verzamelde informatie hopen de onderzoekers de mondgezondheid in Nederland in kaart te brengen. De opgehaalde informatie kan aangewend worden om toekomstig mondzorgbeleid (meer) op feiten te baseren. De gegevens zijn ook belangrijk om ook in de toekomst adequate mondzorg te kunnen blijven leveren.

Daarnaast bereiden de meetweken mondzorgprofessionals voor op het systematisch documenteren van mondgezondheidsgegevens. Dit wordt om allerlei redenen steeds belangrijker. Denk bijvoorbeeld aan de uitwisseling van zorggegevens tussen tandartsen en andere zorgverleners en het gebruik van deze gegevens voor wetenschappelijk onderzoek.

De meetweken vinden dit najaar plaats. Alle tandartsen en mondhygiënisten in Nederland zullen te zijner tijd worden uitgenodigd om deel te nemen. De meetweken zijn ontstaan vanuit het ORANGEHealth-consortium en de Monitor Mondgezondheid van het RIVM.

Over de Monitor Mondgezondheid van het RIVM

De tijdens de ‘’Meetweken Mondgezondheid’’ opgehaalde data gaan een belangrijke aanvulling vormen voor de Monitor Mondgezondheid van het RIVM. De monitor wordt uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport. In de monitor zijn nu nog geen gegevens beschikbaar op basis van klinisch mondonderzoek; iets waar de Meetweken Mondgezondheid verandering in gaan brengen.

Over ORANGEHealth

Binnen het consortium ORANGEHealth geven 7 Nederlandse onderwijsinstellingen voor mondzorgkunde en tandheelkunde samen vorm aan de toekomst van (mond)zorg en (mond)gezondheid. Een onderzoekslijn richt zich specifiek op het beschikbaar stellen van (mondgezondheids)gegevens via de mondzorgpraktijk. De meetweken vormen een pilot voor toekomstige dataverzameling en worden uitgevoerd door consortiumpartners KNMT  en Hogeschool Utrecht.

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Wat is je functie?

Lees meer over: Mondhygiëne, Thema A-Z