Tandartsentekort in Zeeland dreigt verder op te lopen: tandarts wil eigen opleiding starten
Het tekort aan tandartsen in Zeeland dreigt de komende jaren verder toe te nemen. Vooral in Midden-Zeeland maken zorgen over de toekomstige beschikbaarheid van mondzorg zich steeds nadrukkelijker kenbaar. Tandarts Arjan van den Dorpel uit Yerseke verwacht dat over vijf jaar mogelijk 30.000 inwoners in deze regio zonder vaste tandarts zitten. Omdat uitbreiding van het aantal opleidingsplaatsen voor tandartsen uitblijft, onderzoekt hij de mogelijkheid om zelf een tandartsopleiding op te zetten. In de uitzending van Hart van Nederland vertelde hij over zijn plannen.
Bekijk de uitzending van Hart van Nederland
Steeds moeilijker een tandarts te vinden
De toegankelijkheid van mondzorg staat in Zeeland al langer onder druk. Volgens de berichtgeving van Hart van Nederland neemt bijna 30 procent van de tandartspraktijken in de provincie geen nieuwe patiënten meer aan. De verwachting is dat de situatie verder verslechtert wanneer oudere tandartsen stoppen en er onvoldoende nieuwe tandartsen beschikbaar komen.
Ook de provincie herkent de problemen. Gedeputeerde Harry van der Maas wijst op de lange wachtlijsten en de moeilijkheden die inwoners, met name mensen die naar Zeeland verhuizen, ervaren bij het vinden van een tandarts.
Meer opleidingsplaatsen blijven uit
Een mogelijke oplossing is het uitbreiden van de tandartsopleiding in Rotterdam. De provincie Zeeland, tandartsen en het Erasmus MC bespreken deze mogelijkheid al geruime tijd.
De plannen kregen echter een tegenslag te verwerken toen minister Rianne Letschert van Onderwijs besloot geen extra financiële middelen beschikbaar te stellen voor meer opleidingsplaatsen Tandheelkunde. Daarmee wordt niet tegemoetgekomen aan het advies van het Capaciteitsorgaan om jaarlijks 386 studenten toe te laten, tegenover gemiddeld 275 studenten nu.
Volgens Van der Maas is dat een teleurstellend besluit, gezien de omvang van het tekort in Zeeland. Hij hoopt dat de Tweede Kamer alsnog aandringt op uitbreiding van de opleidingscapaciteit.
Tandarts onderzoekt particuliere opleiding
Tandarts Arjan van den Dorpel wil niet langer afwachten en onderzoekt daarom of hij samen met andere betrokkenen een particuliere tandartsopleiding kan opzetten. Studenten zouden daarbij een groter deel van de opleidingskosten zelf moeten betalen.
Volgens Van den Dorpel is er voldoende belangstelling voor de studie, maar vormt het beperkte aantal beschikbare opleidingsplaatsen een belangrijk knelpunt.
De provincie Zeeland staat open voor het initiatief. Tegelijkertijd vindt Van der Maas dat de overheid haar verantwoordelijkheid moet nemen om voldoende tandartsen op te leiden. Een particuliere opleiding kan mogelijk bijdragen aan een oplossing, maar zijn voorkeur gaat uit naar overheidsmaatregelen die de opleidingscapaciteit structureel vergroten.
Toekomst van de mondzorg in Zeeland
De minister erkent de zorgen over het tekort aan tandartsen, maar stelt dat uitbreiding van het aantal opleidingsplaatsen op dit moment financieel niet haalbaar is. De voorgestelde verhoging vraagt volgens haar om een aanzienlijke extra investering waarvoor onvoldoende budget beschikbaar is.
De discussie maakt duidelijk dat de beschikbaarheid van tandheelkundige zorg niet alleen afhankelijk is van de vestiging van praktijken, maar ook van voldoende instroom van nieuwe tandartsen. Of het initiatief van Van den Dorpel daadwerkelijk leidt tot een nieuwe opleiding, moet nog blijken. Voor Zeeland blijft de vraag hoe de mondzorg ook op langere termijn toegankelijk kan blijven.
Bron: Hart van Nederland, Tandartsentekort in Zeeland groeit: tandarts Arjan wil zelf opleiding beginnen.
Bekijk ook de bijbehorende video van Hart van Nederland bij het oorspronkelijke nieuwsbericht.









